גלוק 43X והמחסנית שהפכה אותו ללהיט - סוף עידן גלוק 19?

פורום האתר בעינייני נשק ותחמושת.

המנהלים: yoramhai, שרקן, donduck

גלוק 43X והמחסנית שהפכה אותו ללהיט - סוף עידן גלוק 19?

על ידי ezra65 » 15 ספטמבר 2020, 09:28

יצא לי גם חרוז.
הקדמה קצרה: כשיצא גלוק 43X לא לגמרי היה ברור מה מטרתו - זיג P365 השאיר אבק לדגם הקטן בקוטר 9מ"מ של גלוק, הוא הגלוק 43 הפופולרי שחסרונו הוא גודל המחסנית הפעוט - 6 כדורים בלבד. גלוק גם לא הציעה מחסניות עם קיבולת מוגדלת ובעלי גלוק 43 נאלצו לרכוש תוספות למחסנית מתחום יצרני האפטר-מרקט.
היתה ציפייה שגלוק ינסו להתחרות בזיג עם אקדח קטן בעל קיבולת גדולה, אבל זה לא מה שקרה. דווקא ספרינגפילד הצליחו להכות את זיג עם ה"הלקט" החדש, אבל אני סוטה מהנושא. מה שגלוק הוציאה היה הצמד גלוק 43X וגלוק 48, שניהם חד טוריים, הראשון עם צינה כמו של גלוק 43 (ניתן להתקין אותה גם על גלוק 43), אבל עם קת באורך של גלוק 19, עם מקום לכל האצבעות אבל עם מחסנית חד טורית של 10 כדורים, והשני כמעט זהה אבל עם צינה ארוכה יותר.
מבקרי התעשייה והלקוחות שאלו את עצמם: מה הקטע? אם רוצים אקדח להסלקה עמוקה, קת כמו של גלוק 19 בולטת מדי. אם אין בעיה עם קת באורך של גלוק 19, אז למה להסתפק באקדח שהוא בממדים דומים, רק טיפה יותר צר (28 מ"מ), ועם 10 כדורים בלבד? שווה כבר לקחת גלוק 19. איפה פלח השוק שיתלהב מהאקדח החדש?
והנה, מזה מספר חודשים שיצרן מחסניות בשם שילד ארמס מייצר מחסנית לגלוק 43X ולגלוק 48 המכונה S15, ומכילה, נכון, 15 כדורים. איך הם עשו את זה? ובכן, למחסניות גלוק יש שלד פח וציפוי פלסטיק עבה. שילד ארמס ויתרו על הפלסטיק וייצרו מחסנית ממתכת בלבד, עליה הגישו בקשה לפטנט. כעת כבר באמת אין צורך להיסחב עם גלוק 19, ששוקל 855 גרם כשהוא טעון, ועבה 32 מ"מ. גלוק 43X עם המחסנית החדשה ועם 15 כדורים ישקול רק כ-670 גרם טעון, בעודו צר יותר בכחצי סנטימטר מגלוק 19. מי שנושא נשק כל היום יידע להעריך קיזוז של חמישית מהעובי וכמעט רבע מהמשקל - כל זה עם אורך קת ללא פשרות שנותן מקום לכל כף היד, בלי שום תוספות צובטות למחסנית. מה רע?
חשוב לציין, שמאחר שהמחסנית החדשה היא מתכתית, ותפס המחסנית הסטנדרטי בגלוק הוא פלסטי, ממליצים יצרני המחסנית לעבור לתפס מחסנית ממתכת (והם ישמחו למכור לכם תפס כזה ב-25 דולר, אבל יש עוד רבים באפטר-מרקט). לטענתם תפס המחסנית הרגיל של גלוק יישחק בהדרגה על מחסנית המתכת.
למה גלוק לא מציעים מחסנית כזו בעצמם? יש להניח שהם חוששים מפגיעה במכירות הגלוק 19 הפופולרי, או מתביעה של זיג על הפרת פטנט (אם כי ככל הידוע לי זיג לא תבעו את ספרינגפילד על מחסנית מאד מאד דומה לזיג P365), או כי הם סתם פוצים. אין ספק שהקת בגלוק 43X ממש לא מנוצלת על ידי המחסנית התקנית שבה.
בשולי הדברים, הרהור אישי שלי: אקדחי 9 מ"מ זעירים כמו הזיג P365 והגלוק 43 מאד פופולריים, כי שוקלים מעט יחסית ואין בעיה להסליק אותם הסלקה עמוקה. הבעיה שנדרש אימון רב (ויקר) לירות בהם ירי מדוייק דווקא מפני שהם קטנים וקלים והרתע בהם גדול יותר מאקדחים בינוניים וגדולים. גלוק 43X נראה כמו פשרה לא רעה: לא נורא גדול, לא נורא עבה, לא נורא כבד, אבל תיאורטית מאפשר להתמודד עם רתע של כדור 9 מ"מ הרבה יותר טוב מאחיו הזעירים. ו-10 כדורים לדעתי האישית בלבד הם ממש לא מעט. 6 כדורים הם מעט. 8-10 כדורים כבר מתחילים להכנס, אצלי לפחות, למתחם הסביר. כלומר אקדח שכולו פשרות, אבל לא בהכרח גרועות, שיאפשר נשיאה מוסלקת יומיומית אבל גם תפעול סביר בעת הצורך.

שנה טובה ובריאה לכולם, מצרף למטה לינק לאתר של שילד-ארמס. שימו לב שיש רשימת המתנה ארוכה, וזה נוכח היסטריית רכישות הנשק בארצות הברית בתקופה האחרונה.

https://shieldarms.com/glock-43x-48-15-round-mag#:~:text=The%20S15%20magazine%20is%20a,holds%20an%20additional%205%20rounds.
תרמתי למען הסליק
תרמתי למען הסליק

Re: גלוק 43X והמחסנית שהפכה אותו ללהיט - סוף עידן גלוק 19?

על ידי ליאור45 » 16 ספטמבר 2020, 08:02

כל מחסנית שנושאת את השם גלוק מצוידת לפחות במעטפת פלסטיק והדבר אינו בכדי. בכל אקדח גלוק שהיה לי, גם אחרי תרגול מאסיבי של החלפת מחסנית, ביבש ובאש חיה, החלל של בית המחסנית נשאר חלק ויפה.

לא כך הדבר עם ה-M&P, בו בית המחסנית נעשה שרוט ומחוספס עם הזמן. אני לא אומר שזה חיסרון מבצעי, אלא רק אסתטי, לפחות במקרה שלי. לא מכיר מישהו ששבר אקדח רק מהחלפות מחסנית.

הפשרה שלי היומיומית בין המבצעיות של הגלוק 19 לבין קלות ההסלקה של הגלוק 43 (כל הכלים שאני הזכרתי עד עכשיו בתגובה זו היו אצלי) היא הזיג P365XL. באקדח זה, למרות מחסנית המתכת וגוף הפלסטיק, חלל בית המחסנית נשאר חלק אחרי הרבה תרגולי החלפה, גם אם ההשחמה מתחת לשפתי המחסנית נשחקת.

קראתי דיווחים בפורום Glocktalk על בעלי גלוק 43X על שריטות בתוך בית המחסנית כתוצאה משימוש במחסניות S15. לא ניסיתי בעצמי.

הלקח, מתוך הניסיון שלי, לפחות לגבי אקדח שמיועד להצלת חיים, הוא להשתמש אך ורק במחסניות המקוריות של יצרן האקדח.

Be nice and polite to everyone and carry a loaded gun
סמל אישי של המשתמש
תרמתי למען הסליק
תרמתי למען הסליק

על ידי שאלה קטנה.. » 17 ספטמבר 2020, 10:58

מעניין מה שאתה אומר..

שתי שאלות - עבור חבר שמחפש גלוק קטן יותר מ19, גם בגלל המשקל וגם בגלל אורך הקת:

1. האם קיימות מחסניות מקבילות עבור גלוק 43 הרגיל שהופכות אותו למכיל יותר כדורים?

2. האם אפשרי לקנות 43 X ומחסנית מיוחדת כמו שהצעת, ולקחת את שניהם לחנות נשק שיקצרו את הקת ואת המחסנית בהתאם, ואז להשאר עם 43X עם קת קצת יותר קצרה, ומחסנית שמכילה 12 כדורים לצורך העניין? עושים כאלה דברים?

תודה
סליקאי ארד
סליקאי ארד

על ידי ליאור45 » 18 ספטמבר 2020, 14:49

1. קיים מאריך +4 של חברת פאב דיפסנס. ניתן למצוא גם מאריך +2.
2. מעולם לא נתקלתי במקרה כזה. אינני חושב שבעלי חנויות ששים לבצע שינוי בלתי הפיך כזה לאקדח ולא בטוח שכל מדריך יעביר אותו בבדיקת תקינות בחידוש רשיון.

Be nice and polite to everyone and carry a loaded gun
סמל אישי של המשתמש
תרמתי למען הסליק
תרמתי למען הסליק

על ידי ezra65 » 19 ספטמבר 2020, 16:47

לליאור:
אין לי ספק שהמגע בין מתכת לפולימר יוצר שריטות. בגוף הגלוק יש הרבה חלקי מתכת שמשולבים בפולימר ומתחככים בו. אני יוצא מנקודת הנחה שאם למהנדסי גלוק לא מפריע השילוב, גם לי לא צריך להפריע. בנוסף, יש שתי נקודות שבהן המחסנית מתחככת בכלי: בחלק האחורי של בית ההדקים, הצינה ורמפת בית הבליעה - שם הכל מתכתי, ובתפס המחסנית - ואכן יצרני המחסנית הלא מקורית ממליצים על החלפת התפס בתפס מתכתי. בכל יתר המקומות מדובר במשטח מתכת חלק וללא פינות.
Having said that:
אם תיאורטית הייתי רוכש גלוק 43x כעת, הייתי משתמש במחסניות המקוריות, וזאת מכמה סיבות:
1. בעיניי 10 כדורים - כמו שכתבתי בפתיח - הם כמות מספיקה בהחלט. אני לא שוטר ולא מסתערב. המחסנית מתאימה בעיקר לכאלה שעקב עבודתם או טעמם האישי מעדיפים ללכת עם 15 כדור לפחות. אני לא אחד מהם.
2. אני מסכים איתך כעיקרון שמה שצריך להציל את חיי, עדיף שיהיה סטוק עד כמה שניתן.
3. המחסנית הנ"ל היא מוצר חדש, ואין עליו מספיק חוות דעת (בלשון רבים). כל מי שחושב על רכישה כזו, כדאי שימתין קצת לראות מה קורה עם המוצר בשטח. למשל זיג 365 שצבר עם השקתו הרבה תלונות, אבל היום לדעתי אפשר לקנות אותו בלב שקט (נדמה לי שה-XL חסין מהבעיות של אחיו הקטן).
4. אני גר בישראל, ולכן גם אם הייתי רוצה, ללא ייבוא של יבואן נשק מורשה לא יכולתי לקנות.

ל"שאלה קטנה": מה ששאלת היא שאלה מתבקשת, כלומר - זיג הוכיחו שבקתות הקיימות באקדחים הנפוצים אפשר לדחוף עוד כדורים, יותר ממה שהיה מקובל עד כה. זיג עשו את זה, ספרינגפילד עשו את זה, שילד ארמס יצרני המחסנית החדשה עשו את זה. המסקנה שלי היא שיותר מו"פ יושקע מעתה בקיבולות של המחסניות, ונראה יותר ויותר אפשרויות כאלה. בשורה התחתונה - לא משנה אם המחסנית החדשה טובה או לא, פלטפורמות כמו גלוק 19 נמצאות לדעתי כבר מאחור.
לגבי גלוק 43, יש מאריכים של פלוס אחד, פלוס שניים, פלוס ארבעה ואפילו פלוס שלושה כדורים. אם אורך הקת חשוב לך מטעמי הסלקה, ומאריך מחסנית לא בא בחשבון, יש שתי אפשרויות: (1) שהמחסנית בכלי תהיה המקורית עם 6 הכדורים, ומחסנית הכוננות תהיה עם מאריך לפי טעמך, או, (2) לקנות זיג 365 או ספרינגפילד הלקט (אם הגיע כבר ארצה), כי הם באותם ממדים של גלוק 43 אבל עם 10 ו-11 כדורים במחסנית בהתאמה, בלי מאריכי מחסנית ובלי בטיח.
לגבי ניסור הקת - לא חושב שיימצא בארץ, או אפילו בארה"ב ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, נשק מוסמך שירצה להתעסק עם זה, ולמרות שהרעיון הגיוני מאד, הביצוע כנראה מסובך מאד וגם לא חוקי.
תרמתי למען הסליק
תרמתי למען הסליק

על ידי 23933 » 20 ספטמבר 2020, 20:31

43X שילוב של שתי סוגי המחסניות מחסנית מקורית לאימונים ונשיאה יום יומית במקומות פחות בעיתיים, ובמקומות בעיתיים יו"ש וכדו' מחסנית ברזל עם 15 כדור
"איש את רעהו יעזרו ולאחיו יאמר חזק" מלבי"ם - באור הענין איש את רעהו יעזרו וחוץ מזה יאמר לאחיו חזק ג''כ אתה בעצמך ואל תסמך על העזר אך היה לבן חיל. ישעיה מא ו
סליקאי זהב
סליקאי זהב

על ידי ezra65 » 25 ספטמבר 2020, 21:30

23933 כתב:43X שילוב של שתי סוגי המחסניות מחסנית מקורית לאימונים ונשיאה יום יומית במקומות פחות בעיתיים, ובמקומות בעיתיים יו"ש וכדו' מחסנית ברזל עם 15 כדור

או שתיים. נשמע הגיוני מאד.
כלומר במצב רגיל בעיני אין סיבה ליותר משתי מחסניות עם 10 כד' כל אחת - מה שמגיע עם הנשק. אבל לגבי "מקרה הקטסטרופה", אם יקרה, כמה שיותר תחמושת יותר טוב, ולהתפלל להגעת כוהב"ט כמה שיותר מהר ולפני שהחלקים שלך יקשטו גינות ציבוריות בכפר...
תרמתי למען הסליק
תרמתי למען הסליק

מי מחובר
משתמשים הגולשים בפורום זה: סיורניק ו 43 אורחים