שאלה בנושא תבחין חדש

פורום העוסק בפרצודורות ומנהלות בנושא רישוי כלי יריה במשרד לבטחון פנים, ישובים זכאים, החלפת תורים, תהיות ושאלות לגבי רישוי בכלל.

המנהלים: yoramhai, donduck, שרקן

Re: שאלה בנושא תבחין חדש

על ידי Wild-men » 14 יוני 2021, 22:41

#
נערך לאחרונה על ידי Wild-men בתאריך 05 דצמבר 2021, 18:48, נערך פעם אחת בסך הכל.
סליקאי ארד
סליקאי ארד

על ידי spy » 15 יוני 2021, 08:05

jiminy_cricket כתב:
שוב, לא מבין את הטיעון.
אנחנו מדברים ספציפית על ההגיון שחייל שהוכשר בלחימה כנראה יפעל טוב יותר תחת איום מאיך שיפעל אזרח...

מה הקשר ארה״ב? אם היית מביא סטטיסטיקה על הבדל בהצלחה בנטרול איום בין יוצאי מרינס לאזרחים רגילים, אז זה היה רלוונטי. ככה לא אמרת כלום.

ניסוי מחשבתי קצר - אם היית עומד להיות מותקף בסמטה חשוכה, ויכולת לבחור שיהיה לצדך יוצא צנחנים חמוש, או יוצא שלישות חמוש, וזה כל מה שאתה יודע עליהם. איפה הם שרתו בצבא. באמת ובתמים לא היית מעדיף לוחם צנחנים לצדך? זה הרי מובן מאליו.
וזו בדיוק הפואנטה.

יפה מאוד.
זה לא עובד ככה.
אתה טוען שלוחם בהכרח יפעל יותר טוב מאזרח במתאר של הגנה עצמית? אתה הוא זה שצריך להוכיח את הקשר ולא אני צריך להביא נתונים שאין קשר. ככה זה עובד בעולם של קבלת החלטות. לא מספיק לבסס את הטענה כשהיא מתבססת על תפישת העולם האישית שלך. כי זה עדיין תפישה סובייקטיבית שלך. שאני, בתפישה הסובייקטיבית שלי - חולק עליה. מהניסיון של 27 שנים במערכת הביטחון ו-20 שנים בתור מדריך ירי.
הרשר עם ארה"ב (או עם צ'כיה או עם ליטה או עם מדינות נוספות שלא מתנות קבלת רישיון לנשק בשירות בצבא בתור לוחם) בכך שרוב האנשים לא משרתים בצבא כלוחמים. באף צבא. ובמדינות שציינתי רוב האוכלוסיה לא משרתת בצבא כלל. וזה לא מפריע לאזרחים חמושים להתמודד עם תקיפה עליהם במתארים של הגנה עצמית. אוכלוסיה של ארה"ב היא כ-330 מיליון אנשים. מתוכם, על פי הערכות, לכ-100-130 מיליון יש נשק חם. רובם המוחלט לא שירתו בשום מקום, אלא מימשו את זכותם החוקתית. ועם זאת, יש מאות אלפי אירועי הגנה עצמית עם נשק בארה"ב. בהם אזרחים מצליחים להדוף בהצלחה תקיפה מסוכנת עליהם, גם אם לא עשו פתיחת צירים בלבנון. וזה מביא אותי לניסוי מחשבתי שאתה מציע:
אתה מייצר כאן מניפולציה זולה למדיי. כי הניסוי שלך יוצא מתוך נקודת הנחה שהסיכוי שלצידי יהיה לוחם צנחנים שמימש את זכאותו לרישיון והתאמן ברצינות באקדח ולא בא בראש של "אני לוחם, אז אני לא צריך להתאמן" הוא זהה לזה שיהיה לצידי אחד שלא היה לוחם צנחנים. והסיכוי לא שווה. בכלל. אז תרשה לי לתקן את הניסוי:
מה אתה מעדיף, שבסיכוי 1% יהיה לצידך אזרח חמוש ומיומן שהיה בעברו לוחם צנחנים או שבסיכוי 10% יהיה לצידך אזרח חמוש שלא שירת בתפקיד לחימה? נכון שעכשיו זה נראה שונה? אגב, אני יכול לומר בוודאות מה אני מעדיף - שלא אצטרך שיהיה מישהו לידי ושתהיה לי אפשרות להחזיק רישיון ולהגן על עצמי מבלי להסתמך על מישהו אחר שהלך, קיבל רישיון, קנה אקדח, התאמן ברמה מספקת בשביל לפגוע בתוקף ולא בי בזמן הרלוונטי. כי כל הדברים האלה לא בשליטתי ולא בשליטתך.
ואני אדגיש שוב (נראה לי שבפעם שלישית): אני מתכוון ליכולת של אזרח להגן על עצמו במתאר של הגנה עצמית ולא ליכולת של אזרח לתפקד כמאבטח אישים/מאבחט מתקן/מאבטח זירה. במקרה השני בהחלט יש יתרון לרקע של לחימה, במקרה הראשון - פחות. הרבה פחות.
מדריך ירי
IDPA Safety Officer
רוצה אימון איכותי ולא יקר? https://idpa.org.il/faq/
סליקאי טיטניום
סליקאי טיטניום

על ידי ניר ל » 15 יוני 2021, 08:57

Wild-men כתב:שוב מצטרף לחברי jiminy_cricket צודק לגמרי בטיעונים שלך. אנשים שסותרים את הנאמר הם לא באו מהעולם הזה ולכן הם לא מבינים את הנאמר. לרוב לדעתי נפגעים מצורת הכתיבה שלך למרות שאני לא רואה בכתוב משהו מבזה.
כמה דברים ראשית. נכון חירניק ממוצע ברובו של שירות מבלה עם פלטופ. ואין לו נסיון מעשי עם אקדח. אני מדבר על הפגנה של חתירה למגע, קור רוח. דברים שאתה מקבל בשירות קרבי. שהם המעטפת שמפעילה את האקדח או הרובה. ולזה אין תחליף. ומצטער מאוד אבל אזרח ששירת שירות לאומי בתור מטפל. שנושא נשק פרטי. יכול להיות סופר מיומן ואלוף במטווחים. ובזמן אמת (אירוע טרור) יש לנו כמה דברים שקורים בגוף מלבד המושג "ילחם או ברח" אני מדבר על "שוק טרור" זה מושג שהיינו משתמשים בו ביחידה.
כל בנאדם מגיב במצב לחץ שונה מחברו. אף בן אדם הוא לא מכונה!. קשה לי להעביר לכם את מה שאני מתכוון דרך כתיבה.

האנשים שסותרים את הנאמר בהחלט באו מהעולם הזה או עדיין נמצאים בו, רק שהם עברו וראו בחיים עוד כמה דברים מאז...
לא חושב שמישהו נפגע, פשוט מנסים להראות עוד פרספקטיבות.
נתחיל בזה שכדי לעבור הכשרת רובאי 7, אתה צריך פרופיל רפואי מתאים ולא לעשות בעיות במהלך הטירונות. זה לא מסלול סיירות, לא ממיינים אותך ולא מדיחים אותך אלא אם קורה משהו מאד חריג. כל מבחני הכשירות כביכול הם לשם הכסת"ח ולא באמת יכולים להכשיל אותך. זמן ההכשרה לא מעיד על התוכן, אצל אחד הבנים שלי שמשרת כיום כלוחם חי"ר , 80% מהזמן נוצל לתורנויות שמירה וכו', הוא למד לירות במיקרו תבור, זרק פעם אחת רימון בטירונות, ירה תת קליבר לאו על חבית, נגע אולי בנגב וספק אם ירה ממנו יותר מעשרה כדורים והפק"ל שלו באימון זה מקל"ר. בתעסוקה הוא שומר 4 שעות ונח 20, לא משנה אם זה ברמת הגולן או איו"ש - המאבטח בסניף רמי לוי הקרוב אליו עושה עבודה יותר קשה ויותר מסוכנת.

זה לא משנה כמה אתה חושב שאתה מוכן נפשית להיתקלות או סכנת חיים, קשה לצפות איך תגיב וכל התיאוריות היפות לא עומדות במבחן המציאות. יש אנשים שנשארים רגועים וקרים במצבים האלו, יש מסלולי שירות בהם מפעילים על הלוחמים המיועדים המון לחץ כדי לסנן אותם, מסלול חי"ר הוא לא אחד מהם.

מי שממונה על קיצוב הרשיונות לא מחפש לוחמים עזי נפש, אם תפגוש פעם מי מהמחליטים, תבין שהם בסה"כ לא רוצים להסתבך בהאשמות בחוסר אחריות. אותי זה דווקא די הפתיע שבחרו דווקא להרחיב את מעגל הזכאים בדרך הזו, הפקידים לא מעוניינים שתחתור למגע ותגן על המרחב הציבורי והשר שהתבטא באופן הזה לא יעמוד במקומך לדין היה וקרה אירוע.
סליקאי טיטניום
סליקאי טיטניום

על ידי spy » 15 יוני 2021, 11:28

אגב, לפי ההגיון הזה, אדם לא יכול לעובד/להתנדב בתור חובש מד"א או פרמדיק אם לא היה לפני כן חובש/פרמדיק קרבי בצבא. כי גם שם צריך קור רוח, גם שם צריך לקבל החלטות הרות גורל מהר וגם שם צריך להיות נחוש, גם אם קשה. ולפעמים אפילו לסכן את עצמך.
מדריך ירי
IDPA Safety Officer
סליקאי טיטניום
סליקאי טיטניום

על ידי Wild-men » 15 יוני 2021, 11:35

#
נערך לאחרונה על ידי Wild-men בתאריך 05 דצמבר 2021, 18:47, נערך פעם אחת בסך הכל.
סליקאי ארד
סליקאי ארד

על ידי spy » 15 יוני 2021, 12:33

חשוב לי לציין שאיני מזלזל בלוחמים והקרבתם שהקריבו בזמן שירותם. ההיפך הוא הנכון. והם ראוים להמון הטבות ופרגון על כך.
יחד עם זאת, כמו שאומרים אצלנו, 'לא ישכנעתי איש" שהיותו של אדם לוחם חי"ר בעל רובאי 07-08 זה תנאי הכרחי הגיוני מבחינה ערכית ומקצועית ליכולת האדם להפעיל ביעילות נשק חם במתארי הגנה עצמית.
מדריך ירי
IDPA Safety Officer
סליקאי טיטניום
סליקאי טיטניום

על ידי ניר ל » 15 יוני 2021, 14:39

קשה להגיד עלי שאני מזלזל בלוחמים... כל הדורות אצלנו החל מסבא שלי וכלה בילדים שלי שירתו ומשרתים כלוחמים בכל מלחמות ישראל החל מתקופת המנדט. אבל בהחלט מזלזל בהכשרה הצבאית וזאת משום שאני מכיר אותה היטב ושום דבר בה לא השתנה משך השנים.
אם הכותב הוא יוצא יחידה התנדבותית, שירת עם אנשים איכותיים, עבר הכשרה מקצועית ומעמיקה ומכאן נובעת התפיסה שלו את המערכת, אז זה מובן לי, גם כי שירתי ביחידות כאלה מתחילת שנות התשעים ועד לפני כעשור, גם כי בן נוסף שלי משרת ביחידה כזו, חתם מראש קבע ומסיים בקרוב מסלול אחרי כשנה וחצי שבמהלכו עבר בלי סוף הכשרות ואימונים ללא רגע דל והוא מאד מורעל ומבסוט. אבל מרבית הלוחמים שהוכשרו מאז קום המדינה כלוחמי חי"ר, קיבלו משהו מאד בסיסי ביחס למה שנהוג בצבאות מקצועיים ורובם לא ראה מלחמה אמיתית לשמחתנו.

ואם מדברים על עמידה במצבי לחץ ... אז להילחם מטנק זה הרבה יותר מלחיץ, שלא לדבר על לעבור מסלול בשייטת הצוללות נניח ושם לא מקבלים רובאי 7 .
סליקאי טיטניום
סליקאי טיטניום

הקודם

מי מחובר
משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד