כוונת אופטימה

מאת: ברי אראל

כוונת השלכה "אופטימה", נקודה אדומה אחת שעושה את החיים קלים יותר.

בסיום קורס ירי מעשי בו נחשפתי לקטגוריות הירי השונות, הכרתי את הפתרונות האופטיים המקובלים בספורט, אחד מהפתרונות האופטיים שנחשפתי להם היה כוונת השלכה המתאימה לירי MODIFIED.
בתור פריק של גאדג´טים סימנתי לי למטרה לנסות ירי באקדח המצוייד בכוונת השלכה "נקודה אדומה", הנסיון הראשון שלי בירי כזה היה באקדח M5 (מצוייד בכוונת אופטימה) של מדריך ירי וחבר והחוויה הייתה מהנה מאוד.  התוצאות – בעיקר בירי לטווח ארוך – היו משביעות רצון ובהחלט שפרו את דיוק המקבץ ומהירות הופעתו ע"ג המטרה (הירי בוצע ללא שליפה והגדרת מהירות הירי הגבוהה יחסית מתבססת על ה SPLIT בין כדור לכדור).

מאחר וה"פטנט החדש" מצא חן בעיני, רכשתי ללא שהיות כוונת אופטימה(ProPoint Optima 2000)  וקפצתי למים.
הדבר הראשון שהבחנתי מייד לאחר ההתקנה באימוני הירי הראשונים עם הכוונת, היה הקושי ברכישת מטרות מהירה.  בניגוד לכוונות ברזל המאפשרות לראות את כיוון הצבעת הקנה מיידית (2 נקודות התייחסות – קדמית ואחורית) בכוונת נקודה אדומה או שאתה רואה את הנקודה או שלא, אני לא !

אם כך, התברר לי כי כדי להצליח להוציא כדור ראשון במהירות סבירה, מוטל עלי לעסוק שעות רבות מאוד בתרגול "מציאת הנקודה" והצבעתה על המטרה.
זמן רב חלף עד שהצלחתי לטפס בחזרה ולהשוות את מהירות תפעול האקדח לירי עם כוונות ברזל, ונשאלת השאלה: מדוע להשקיע כ"כ הרבה זמן ולא מעט כסף בהתקנת כוונת כזו ?
התשובה טמונה בירי מעבר לטווחים הקרובים אליהם אנו יורים בד"כ, יורה מיומן שיירה באמצעות כוונת נקודה אדומה ישיג תוצאות טובות מיורה באותה רמת מיומנות, היורה דרך כוונות ברזל רגילות בטווחים שמעל 20 מטר.

עם רכישת המיומנות הנדרשת לצורך ירי מהיר (הכולל שליפה והצבעה) באקדח המאובזר בכוונת זו, יהיה הירי מדוייק ומהיר יותר בהשוואה לאקדח סטנדרטי ככל שיעלה המרחק.

כוונות אופטימה ששווקו ע"יTASCO  (ייצורן הופסק עקב קריסתו של היצרן הבריטי) וכוונות דוקטר – DOCTER – (המיוצרות כיום ע"י יצרן גרמני ובמפרט זהה כמעט) מתאימות לירי MODIFIED עקב מידותיהן הצנועות, הן קיימות בגודל נקודה של 3.5 MOA ו 7 MOA, כוונות אופטימה כוללות מסגרת פלסטית וכוונות דוקטר כוללות מסגרת מתכת, הכוונות מורכבות על האקדח באמצעות מתאם, המתאמים הקיימים מתאימים לאקדחים הנפוצים בשוק, לאקדחים פחות נפוצים ניתן לייצר מתאם ע"פ דרישה אצל נשק מומחה.

למרות ייתרון הדיוק בירי למרחקים בינוניים וארוכים, כוונות אלו אינן חפות מחסרונות כלל.
כוונות אלו כוללות אלקטרוניקה וישנו סיכוי לכשל במערכות אלו, הן מופעלות באמצעות סוללה שטוחה וסוללות נוטות להגמר, הן רגישות לחבטות ועשויות לצאת מאיפוס אם מתנהגים עימן בגסות ואפילו שמעתי ממספר יורים על כוונות שנפגעו טרמינלית מנפילת האקדח (מחדל בפני עצמו) ללא יכולת תיקון או שיקום, לנושאי נשק המסליקים את האקדח תהיה תוספת לגובה הצינה בחלקה העליון.

מומלץ בחום ללמוד ולתרגל ירי באמצעות כיוון צינה למקרה בו יתהווה מצב המצריך ירי והכוונת אינה עובדת, באקדח שלי (USP 19X9) תרגלתי כיוון ירי מדוייק באמצעות "התיישרות על ה SLIDE" מה שהיווה פתרון חלקי של דחק במידה והכוונת לא תתפקד, התוצאות בירי כזה עשויות להיות משביעות רצון אך ורק אם מתאמנים בכך.

לכוונת זו מערכת ויסות אוטומטית לעוצמת הנקודה האדומה, חיישן אלקטרו אופטי המודד את מידת האור הסביבתי קובע את עוצמת ההארה של הנקודה האדומה על מנת לספק עוצמת נקודה אופטימלית ולמנוע מצבים בהם תופיע נקודה אדומה בוהקת בתנאי חשיכה (ואבדן המטרה המתמזגת בחשיכה) או מצבים בהם ישנה תאורה סביבתית גבוהה ועוצמת הנקודה חלשה מכדי לזהותה במהירות הדרושה.
חיישן זה אף מאפשר חיי סוללה ארוכים יותר ומונע את הצורך במפסק, כיסוי הכוונת במכסה הייעודי מפחית את עוצמת האור המגיע לחיישן ועוצמת הנקודה יורדת למינימום (SLEEP MODE) ובאופן זה חיי הסולה עשויים להגיע אף ל- 3 שנים.

מספר נתונים לגבי כוונת אופטימה:
משקל כוונת אופטימה :  14 גרם
סוג סוללה: ליתיום CR2032
גודל: 25.4 מ"מ רוחב, 41 מ"מ אורך, 23 מ"מ גובה.
על פי היצרן הוראות היצרן ניתן להשתמש בשתי סוללות CR2016 במקום הסוללה התקנית על מנת לקבל עוצמת נקודה מוגברת.
כיוונון ואיפוס הכוונת מתבצע ע"י מפתח אלן המורכב ע"ג דיסקת כיוונון עם שנתות, מפתח זה מסובב את בורג ציר הגובה ובורג ציר הצידוד, לכוונת אום נעילה אשר מקל על שמירת איפוס הכוונת.

לסיכום:

בעד: שיפור מצויין בדיוק הירי ככל שהמטרה מתרחקת, שיפור פגיעה במטרה סלקטיבית תוך הימנעות מפגיעה ב- NOSHOOT.

נגד: עלות, עמידות נחותה ביחס לכוונות ברזל, מצריכה אימון לצורך השגת רמת ירי מספקת ומהירות רכישת מטרה.

עלי לסייג את הכתוב ולציין כי היעדר ההתייחסות לכוונות השלכה דוגמת OKO או לאופטיקה כגון זו המשמשת בירי OPEN משום חוסר נסיוני עימן.

ברי אראל,
אתר הסליק

תמונות