מוכנות נפשית - תיאוריית חמשת הצבעים

מאת: אבי לגמן

מוכנות נפשית מוגדרת כיכולתו של הספורטאי / לוחם להביא את מלוא יכולתו הפיסית לידי ביטוי וזאת על פי  קריאה ובחירה.

מוכנות נפשית מוגדרת כיכולתו של הספורטאי / לוחם להביא את מלוא יכולתו הפיסית לידי ביטוי וזאת על פי  קריאה ובחירה.
מה מבדיל קלע אחד ממשנהו? הרי כל הקלעים יודעים ויכולים לפגוע במרכז המטרה( 11), ולמרות זאת אלופים יש רק מעטים.
היכולת להביא את הידע והיכולת לידי ביטוי ברגע האמת היא זאת שתעשה את ההבדל בין הנערים לבין הגברים בין קלעים ותיקים ( כאלה שמתאמנים הרבה ) לבין אלופים ( כאלה שגם מנצחים).
בכדי שנוכל להבין טוב יותר את המונח " מוכנות נפשית", נחזור שוב  אל ה´רחוב´ ואל ה´מלחמה´, מקורם של כל ענפי הספורט.
תיאוריית חמשת הצבעים:
הניסיון להגדיר את המוכנות הנפשית של לוחמים , אנשי חוק  וספורטאים הביא לפיתוח  תיאוריית חמשת הצבעים:

לבן
ללא מוכנות נפשית, ללא ידע וללא מודעות. בד"כ מדובר באנשים תמימים ללא כל מודעות ביטחונית מכל סוג שהוא. אין כל בעיה לשהות במצב זה זמן בלתי מוגבל.

צהוב
מוכנות נמוכה. כל מי שעסק בעבר בנושא בטחוני / אבטחתי כל שהוא, היה בצבא, משא"ז או אפילו נכח בשיעורי גדנ"ע ויודע מה זה ביטחון. עצם הידיעה, משנה את מצב המוכנות הנפשית. דוגמא א´: אדם חוצה את הרחוב בריצה, ´לבן´ לא יגיב כלל, ´צהוב´ לעומתו יסובב את ראשו בכדי לראות מה קרה. דוגמא ב´: נשיאת אקדח מגדירה את נושא האקדח מידיית במצב ´צהוב´. הוא מודע למצב, הידיעה שיש לו כלי נשק מגדירה אותו ברמת מוכנות גבוה מזו של ה ´לבן´. אפשר לשהות במצב ה´צהוב´ ללא כל מגבלת זמן. למעשה רוב רובינו החיים במדינת ישראל חיים במצב זה.

כתום
מוכנות גבוהה. מנת אדרנלין נוספת מועברת לכלי הדם, לחץ הדם עולה, הדופק עולה מעט יותר וניכרת מתיחות בשרירים גדולים. דוגמא א´: האדם שחצה את הרחוב בריצה צועק משהו בלתי ברור, מישהו רודף אחריו וצועק גם הוא משהו בלתי ברור, ה´צהוב´ שרואה את הכל מהצד משנה את מצבו ל ´כתום´, אולי יצטרך להגיב? אולי יצטרך לרוץ, להתגונן ואולי לירות? אולי יצטרך ליישם את כל מה שלמד ותירגל עד עכשיו.  חדירה נוספת של אדרנלין אל מחזור הדם, הדופק עולה ומכאן לחץ הדם עולה. המוח יתחיל בשיקול הדעת ויגיע למסקנה ( בתקווה שהיה ער בהרצאה  של advocate  ), ש.....סתם חבורת ילדים משתוללת שרצים אחרי הכדור, ואז חזרה לרגיעה וגלישה ל ´ צהוב ´ חזרה, או....מחבל שעדיין מסכן את הציבור , ולכן.... החלטה היא בלתי נמנעת, היד תתחיל את דרכה אל האקדח, העיניים יבחרו את המטרה, ו..מעבר לשלב עוררות הבאה הינו בלתי נמנע. זמן השהייה במצב ה ´כתום ´ מוגבל למספר שעות. שיפור הכושר הגופני יחד עם דגש על הנושאים המיחדים את התפקיד היחודי של הפרט, תאפשר להגדיל את מרחב הזמן שבוא אפשר להישאר בתחום הצבע ה ´כתום ´. אדם לא מיומן ´יגלוש´ חזרה לתחום      ה ´ צהוב  ´ .

אדום
שיקול הדעת הסתיים, ההחלטה התקבלה. האקדח נשלף ונדרך, העיניים מתמקדות בחיפוש אחר נקודת מכוון. ושוב מנת אדרנלין לדם, דופק עולה דרגה נוספת כלפי מעלה, לחץ הדם שוב מטפס מדרגה. הגוף עובר לתפקוד חירום. מערכות שאינן חיוניות לתפקוד העכשוי של הגוף,כמו קיבה, כבד, כליות, שרירים עדינים, מפסיקות לתפקד. כל הדם והחמצן בגוף מופנים למערכות תומכות חיים, השרירים הגדולים כמו לב, רגליים, גב, צוואר, סרעפת ( ריאות) , עובדים בקצב מוגבר מאוד, בכדי לספק לגוף יכולת תפקוד. ברגע שהעיין ראתה את המטרה, זאת ניצבת מול הכוונות והאקדח עולה לירי, הגוף עובר שינוי נוסף.....והוא המעבר ל ´ שחור ´. במצב ה ´אדום´ ניתן לשהות כעשר עד עשרים דקות, (תלוי בכושר הגופני האישי), כאשר הגלישה חזרה לכיוון ה ´ כתום ´  היא לא רצונית ולא מודעת!!

שחור
התפרצות נוספת של  אדרנלין לדם גורמת למערכות תומכות החיים הפועלות בגוף להשתולל. המוח פועל בקצב גדול של עד פי 6 יותר מהר, חוש הראיה מאבד את האגפים והראיה נעשית דומה לראית נץ, חדה וממוקדת במרכז כאשר האגפים מטושטשים מאוד. מערכות לא חיוניות נוספות מפסיקות לתפקד כמו השמיעה,  ´בקרת נזקים עצמיים ´ וכאב.  יש המכנים תופעה זאת כ- אפקט המנהרה   TUNNEL EFFECT. התחושה היא שהכל קורה בהילוך איטי מאוד. המוח קולט ומנתח עובדות בקצב כה מהיר  שהשרירים אינם מסוגלים להגיב. המוח יודע שהגוף צריך לזוז, אבל לשרירים אין את היכולת לעבוד במהירות הזאת. הדבר דומה  לתאונת דרכים שבה אתה הנהג לוחץ על הבלמים וכלום לא קורה , הרכב ממשיך לנסוע בהילוך איטי לתוך הרכב מלפנים, יש זמן לצאת מהרכב להסתכל  לחזור בחזרה לתוך הרכב , ורק אז אתה פוגע ברכב שמלפנים.  ואז מתעוררים!!! אז חוזרים וגולשים ל ´ אדום ´ ושוב מיד ל ´ כתום ´ , שם ורק שם מרגישים את הדופק , השמיעה חוזרת לאיטה והראיה מתיצבת . אפקט המנהרה אינו רצוני!!! הוא אורך כ-3 עד 8 שניות חזרה ל ´ אדום ´ ול ´ כתום ´.

  • כאשר אנו עולים כלפי מעלה  המעבר נעשה בהדרגה בין צבע לצבע. אין יכולת לדלג על צבעים!!  מצהוב לכתום, מכתום לאדום, ורק מאדום אפשר להגיע לשחור!!!!
  • הירי יהיה תמיד מהצבע  ה ´ שחור ´ בלבד.
  • אנו בוחרים את מועד תחילת העלייה, מצהוב לכתום...לאדום.
  • המעבר לשחור אינו רצוני!!!!!!
  • אנו יכולים לשלוט בירידה  אך ורק כשאנו עושים ירידה יזומה. מחליפים עמדה, מנוחה קצרה וכו´.
  • אין אפשרות להשאר המצב ה ´ אדום ´  ללא הגבלת זמן. הגוף אינו עומד בזאת ולכן הוא דואג להוריד את רמת העוררות לדרגה נמוכה יותר , וזאת ללא ידיעתנו.
  • אחרי שהות ארוכה ב ´ אדום ´ הגוף מוריד את רמת העוררות ל ´ כתום ´ ללא שהרגשנו בכך. כשנרצה להגיב , לא נוכל!! הגוף חייב לעבור מצב, לעלות ל ´ אדום ´ ורק משם ל ´שחור ´. זה גוזל זמן רב מאוד. במיוחד  כשזה לא בנמצא.
  • ניתן לתרגל את המצבים השונים ( למעט השחור) ואת המעברים ביניהם.
  • יכולת דילוג בין הצבעים מצריכה כושר גופני טוב ויציב, סיבולת לב ריאה, וכוח מתפרץ."אין חכם יותר מכולנו ביחד ".
אבי לגמן

תמונות