כתבה על נרתיק - Remora

מאת: ליאור - ארנולד

לעתים קרובות יוצאים לשוק כלי ירייה מעולים שקליטתם בעייתית בגלל שוק אביזרים חלש. הדבר בא לידי ביטוי במיוחד אצל השמאליים מאתנו שמחפשים נרתיק שווה לאקדח. לדעתי לא מאוד משתלם ליצרן גדול לייצר נרתיק שמאלי לאקדח שאינו מצוי בשימוש ממשלתי או פרא-ממשלתי נרחב. במקרים רבים, בעל כלי ירייה "אקזוטי" נאלץ להשתמש בנרתיק גנרי שאינו מיועד לצורה של אקדח ספציפי.

נרתיק זה, של חברת Remora (אתר: http://www.remoraholsters.com) הנו נרתיק פנימי המיועד להסלקה עמוקה. בשונה ממרבית הנרתיקים הפנימיים, אין לו וו חיבור לחגורה. האחיזה שלו בנויה על החומר שממנו הוא עשוי - פולימר מחוספס דמוי גומי היצור חיכוך רב בצד החיצוני כלפי הבגדים המכסים. ניתן אפוא לכוונן את הנרתיק מבחינת זווית שליפה וגובה ביחס לאזורית בעת ההתלבשות. כמו כן אין וו שמסגיר את הנוכחות של אקדם אם מכניסים חולצה בין נרתיק למכנסיים.חוסר וו מקנה יתרון נוסף של הקטנת ממדי הנרתיק המלא, דבר שהוא שימושי אם ברצון המשתמש להשאיר את האקדח בו בעת הכנסה לכספת קטנה, תיק או מקומות דומים שאינם על הגוף, מבלי לגעת במנגנוני ההפעלה ומבלי לחשוף את ההדק.

חברת Remora מייצרת נרתיקים בגדלים רבים, לרבות אלה שמתאימים לנשיאת אקדחים זעירים בכיס. בחרתי את הדם שמתאים לאקדחים חצי-אוטומטיים בטווח 4 אינץ´. עוד אופציות כוללות: combat cut, בה הנרתיק מסתיים בקרבת הכוונות האחוריות של האקדח, שכבה נגד זיעה באחד מהצדדים ותותב קשים סביב הפתח על מנת לאפשר החזרה של הנרתיק ביד אחת.

מבחינת תאחיזה, דרוש מאמץ להוציא את הנרתיק מהמכנס גם כשהוא ריק. החלל בתוך הנרתיק קורס אחרי הוצאת האקדח ומוטב להשתמש בשתי ידיים בעת החזרת אקדח לנרתיק בעת נשיאה, אבל הנרתיק נשאר במקומו. אין קושי מיוחד בשליפת אקדח כי מבפנים הנרתיק חלק הרבה יותר מאשר מבחוץ. אין חובה להשתמש בחגורה למכנסיים. אתר החברה מציג סרטונים הממחישים את התאחיזה של הנרתיק בתרגילי התעמלות שונים.

מכיוון שמדובר בנרתיק גנרי, הוא אינו מפונק מבחינת צורה אפשרית של אקדח. להמחשה, צירפתי תמונה של נרתיק אחד, שמתאים לשני אקדחים במידות שונות מאוד:
תמונה 1. אקדח לנשיאה יומיומית מוסלקת, CZ75 P07 Duty בעל קנה באורך 3.7 אינץ´, עליו מורכב ציין לייזר תחתי (דגם Unimax Micro מבית לייזרמקס המפורסם).
תמונה 2. אותו האקדח בתוך הנרתיק, מצב 2, 16+1 כדורים.
תמונה 3. אקדח ספורט, Bul M5 IPSC, בעל קנה 5 אינץ´.
תמונה 4. אותו האקדח בתוך הנרתיק, מצב 3, 19+0 כדורים. ההדק אינו מכוסה לחלוטין.

מכיוון שלאקדח שטח מגע גדול במישק עם הבגדים, הנרתיק מחלק את המשקל של אקדח כבד זה היטב. אצלי משפך המחסנית מגיע עד הצלעות התחתונות ולא הרגשתי קושי מיוחד לשאת את האקדח, חרף מידותיו ומשקלו. אם במחסניות עסקינן, היצרן מייצר גם פונדות מחסנית פנימיות הפועלות באותו העיקרון.

יתרונות עיקריים: הסלקה מעולה, ורסטילי, ניתן להזמין במידות רבות, גם לשמאליים, יצרן שמייצא לישראל בלי בעיה, תאחיזה טובה, אינו מצריך חגורה, בעל פרופיל נמוך, מחיר שווה לכל נפש (החל מ-25 דולר לדגם הבסיסי, לפני עלויות משלוח), מתאים גם לנשיאה גלויה, מאפשר נשיאת אביזרים תת-קניים (לא בדקתי לגבי M6X עדיין), גמיש אך חובק את האקדח היטב.
חסרונות: מצריך שתי ידיים להחזרה לנרתיק, לא בנוי לפי הפרופיל של אקדח פלוני, אין מנגנוני אבטחה אקטיביים.

ציון סופי: *****

תמונות